روغن های گیاهی|آرایشی

از خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی بیشتر بدانیم.(معرفی 6 روغن گیاهی که به سلامت شما کمک می کنند.)

از خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی بیشتر بدانیم.

طی قرن ها زندگی انسان ها به تدریج از خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی آگاه شدند.این که می دانیم چه روغنی را برای چه بیماری به کار ببریم حاصل سالها تجربه و نقل سینه به سینه بوده است.خواص درمانی روغن­ های سنتی و گیاهی بر کسی پوشیده نیست.زمانی که دوران کودکی را می گذراندیم حتما دست و پای خود را کبود کرده ایم.بارها خواص این روغن ها را بر روی زخم ها و کبودی های خود دیده ایم.

خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی امری است که امروزه توسط علم نیز مورد تایید قرار گرفته است.کافی است کمی در اینترنت جست و جو کنید تا علمی­ ترین شواهدی گه این خواص را تایید می کنند با سند علمی آن پیدا کنید.در دنیای داروهای شیمیایی با صدها عوارض داروهای گیاهی بار دیگر مورد توجه قرار گرفته اند.

آیا شما هم به استفاده از روغن های گیاهی علاقه دارید؟آیا شما نیز به دنبال جایگزینی برای داروهای شیمیایی هستید؟آیا شما هم سلامتی خود را از خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی می خواهید؟این مطلب برای شما تدوین شده است تا سلامت، زیبایی و جوانی شما را با معجزه ای از دل طبیعت به شما بازگرداند.

از خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی بیشتر بدانیم.

6 روغن گیاهی که به سلامت شما کمک می کنند.

1)روغن زیتون

با این که خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی وابسته به ویژگی های مخصوص هر روغن است اما روغن زیتون از آن دسته روغن هایی است که برای همه توصیه می شود.متخصصان تغذیه و پخت و پز موافق هستند که یکی از روغن های متنوع و سالم برای پخت و پز و خوردن آن روغن زیتون است. البته باید دقت کنید که روغن شما از نوع خالص باشد. هوارد می گوید: “شما هرگز نمی خواهید یک روغن بسیار تصفیه شده با افزودنی های کارخانه ای داشته باشید.”

دقت کنید که خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی را مدیون چربی های اشباع نشده ی آن ها هستیم.روغن زیتون طبیعی حاوی مقدار زیادی چربی اشباع نشده و برخی اسیدهای چرب اشباع نشده است. بسیاری از مطالعات، رابطه این روغن با سلامت قلب را تایید کرده­ اند.روغن زیتون نسبت به سایر روغن ها از نقطه ذوب نسبتاً کمتری برخوردار است، بنابراین برای پخت و پز با حرارت کم و متوسط ​​بهترین گزینه محسوب می شود.

از خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی بیشتر بدانیم.

2)روغن نارگیل

خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی نیز بستگی به ویژگی های هر فرد دارد.بسته به این که چه کسی می خواهد روغن نارگیل را مصرف کند می توانیم طیفی از عدم مصرف تا تاکید به مصرف را در نظر بگیریم. نکته اصلی که باعث می شود این روغن برای همه توصیه نشود، میزان بالای چربی اشباع آن است. برخلاف سایر روغنهای گیاهی، روغن نارگیل در درجه اول چربی اشباع است.

همه موافق نیستند که چنین منبع غلیظ چربی اشباع شده امری مضر برا سلامتی است، اما برخی از متخصصان از جمله انجمن قلب آمریکا معتقد است که با جایگزین کردن غذاهایی که دارای چربی اشباع زیاد هستند با گزینه های سالم تر، می تواند سطح کلسترول خون را کاهش داده و چربی خون را بهبود بخشد. با این حال علم هنوز ثابت نکرده است که این چربی های اشباع شده مضرند پس تا اطلاع ثانوی می توانید از خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی استفاده کنید.

از خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی بیشتر بدانیم.3) روغن کلزا

روغن کلزا از یک گیاه گلدار با همین اسم گرفته می شود و حاوی مقدار مناسبی از چربی های اشباع نشده و مقدار مناسبی از چربی های اشباع شده است.همانطور که گفته شد خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی با یکدیگر متفاوت است و در این میان روغن کلزا روغنی است که کمترین میزان چربی اشباع نشده را دارد. از نقطه ذوب بالایی برخوردار است و این بدان معنی است که می تواند برای پخت و پز با حرارت بالا مناسب باشد. گفته می شود، در ایالات متحده، روغن كلزا بسیار تصفیه می شود که این به این معناست مواد مغذی کمی در آن باقی می­ ماند.

 

4)روغن آووکادو

اگر به دنبال بهره بدن از خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی هستید روغن آووکادو یک انتخاب فوق العاده است. مانند روغن زیتون این روغن نیز خالص و تصفیه نشده است.این روغن نقطه ذوب بالاتری نسبت به روغن زیتون دارد، به این معنی که می توان از آن برای پخت و پز در گرمای بالاتر نیز استفاده کرد.این روغن حتی برای سرخ کردن هم عالی است.

خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی اکثرا آنقدر فوق العاده هستند که قید بو و مزه­ی بد آن ها را بزنیم اما برای روغن آووکادو نگران نباشید.این روغن عطر و طعم زیادی ندارد و این باعث می شود گزینه خوبی برای پخت و پز باشد.روغن آووکادو حاوی اسیدهای چرب اشباع نشده و اشباع شده است (یکی از بالاترین میزان چربی اشباع نشده و اشباع شده در بین روغنهای پخت و پز).این روغن همچنین سرشار ویتامین E است که برای پوست عالی به نظر می رسد.

 

5)روغن بادام زمینی

خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی را می توان در روغن آجیل هایی مانند بادام زمینی و گردو نیز مشاهده کرد.روغن های آجیل مانند بادام زمینی می توانند روغن های آزمایشی خوبی برای آشپزی باشند به خصوص که انواع مختلفی هم از آن ها وجود دارد.

روغن بادام زمینی یکی از بالاترین میزان چربی اشباع نشده در بین روغنهای پخت و پز است. معمولاً با طعم و بوی مغذی طعم دار است و در گرمای زیاد به خوبی پخته می شود.فقط کافی است یک بار از این روغن استفاده کنید تا جدای از دریافت چربی های مفید و ویتامین های بی نظیرش، شیفته ی طعم خاص آن نیز بشوید.

از خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی بیشتر بدانیم.

6)روغن بذر کتان

روغن بذر کتان از نظر امگا 3 بسیار غنی است.این روغن نقطه ی ذوب بسیار پایینی دارد، به این معنی که نباید از آن برای پخت و پز استفاده کرد.شما می توانید این روغن با ارزش را ببر روی سالاد بریزید و مطمئن باشید از خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی بهره می برید. توجه داشته باشید که این روغن باید در دمای زیر 15 درجه نگهداری شود بنابراین بهترین مکان برای آن یخچال است.

 

7)روغن کنجد

جدا از خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی این روغن اغلب برای طعم قوی خود استفاده می شود. کمی طول می کشد این ماده حاوی اسیدهای چرب اشباع نشده و غیر اشباع نشده اشباع نشده ، اگرچه از نظر مواد مغذی به ویژه زیاد نیست. از دود بالاتری برخوردار است و می توان از آن برای دستورالعمل های گرما استفاده کرد.

 

 

8)روغن گردو

این روغن نقطه ذوب پایینی دارد، بنابراین برای پخت و پز مناسب نیست. برای استفاده از خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی می توان از راه های متفاوتی استفاده کرد.میتوان روغن گردو را روی پنکیک ها، میوه و بستنی تازه بریده شده ریخت و از طعم بی نظیر آن لذت برد. همچنین می توان آن را به شیر یخ زده و یا به نوشیدنی  قهوه خود اضافه کنید. روغن گردو دارای مقدار بسیار خوبی از اسیدهای چرب امگا 6 و امگا 3 دارد که به شما در کنترل التهاب نیز کمک می کند.

از خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی بیشتر بدانیم. 

خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی

 

ضد باکتری هایی قوی

بعضی از روغن ها می توانند به صورت موضعی استفاده شوند تا به بهبودی زخم های باز و مقابله با عفونت ها کمک کنند.نمونه خوب روغن که هر دو خاصیت ضد باکتری و ضد قارچ را ارائه می دهد، روغن درخت چای است.این روغن دارای خواص درمانی شگفت انگیزی برای پوست است. که دلیل آن این است که دارای خواص میکروب کش قوی ، که به مبارزه با عفونت ها کمک می کند.خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی در میکروب زدایی بسیار بالاست.

آنتی اکسیدان

از جمله خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی، خاصیت آنتی اکسیدانی است. روغن آووکادو سرشار از آنتی اکسیدان است.این روغن غنی از ویتامین E است و به محافظت از پوست در برابر آسیب رادیکالهای آزاد نور خورشید، که می تواند منجر به پیری زودرس شود، کمک می کند.

ضد التهاب

بسیاری از روغن ها حاوی ترکیباتی هستند که به بیرون آمدن آتش از خارش ، تسکین دهنده و آرام کردن پوست ملتهب کمک می کند.خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی در درمان بیماری های پوستی نظیر آکنه و اگزما از نظر علمی ثابت شده است.روغن گل کاملیا که توصیه ما به استفاده از آن برای پوست های حساس است خاصیت ضد التهاب فوق العاده ای دارد.

تعادل پوستی

مهم نیست که پوستی خشک، چرب یا ترکیبی دارید، بعضی از روغن ها وجود دارند که به تعادل در لیپیدهای طبیعی ما و عادی سازی شرایط پوستی کمک می کنند.خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی به اندازه ای است که کمتر می توان نمونه ای شیمیایی برای آن پیدا کرد.

روغن جوجوبا ترکیبی نزدیک به چربی های پوست انسان دارد که می توان از آن برای درمان بیماری های خشکی پوست حاد مانند “پسوریازیس” یا “درماتیت” استفاده کرد این روغن کنترل کننده ی چربی در پوست های چرب نیز است.

تسکین دهنده

خوشبختانه خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی حتی جنبه های زیبایی را نیز پوشش می دهد.روغن هایی مانند روغن زیتون دارای خاصیت مرطوب کننده و نرم کننده پوست هستند.

از خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی بیشتر بدانیم.

التیام درد مفاصل

یکی از خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی تسکین دردهای مفصلی است.شاید شما هم کسانی را در خانواده بشناسید که از بیماری های مفصلی مانند رماتیسم و آرتروز رنج می ­برند.روغن گردو و سنجد از دسته روغن های کاهش دهنده­ی درد مفاصل هستند.

آرامش بخش

از دیگر خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی می توان به خاصیت آرام بخشی آن ها اشاره کرد.هر دو مصرف موضعی و هم خوراکی این روغن ها باعث آرامش می شود.روغن بادام شیرین و روغن اسطوخودوس از این دسته روغن ها هستند.

تقویت کننده ی موی سر: ریزش مو یکی از بیماری هایی است که اغلب ما با آن دست و پنجه نرم می کنیم.معجزه ی طبیعت این بار با روغن بادام تلخ و روغن گل بنفشه، خواص دارویی روغن های سنتی و طبیعی را به رخ میکشد.

تنظیم کننده خواب

اگر مشکل خواب دارید شاید شما نیز باید از خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی استفاده کنید.روغن شاهدانه از آن دسته روغن هایی است که با آرام بخشی فوق العاده ای که دارد خواب آرامی را به شما هدیه می دهد.

روشن کنندگی پوست

گرچه امروزه پوست های برنزه مد نظر خانم ها در سراسر جهان ات اما هنوز هم نمی توانیم زیبایی پوست های سفید را انکار کرد.جدا از این موضوع از خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی روشن کردن پوست است.اگر شما هم از تیرگی پوست زیر بغل و یا هر جای دیگر خجالت زده هستید منتظر نمانید و از روغن مریم گلی استفاده کنید.

 

آیا روغن های گیاهی ضرر دارند؟

خیر.در مقادیر کم روغن های گیاهی هیچ ضرری ندارند، زیرا حاوی چربی هایی هستند که در رژیم های غذایی ما ضروری محسوب می شوند.استفاده از خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی در مصرف کم آن ها است.اما مصرف روغن نباتی ما از دهه 1960 به طرز چشمگیری افزایش یافته است و و باعث بحث پیرامون این موضوع شده است.

آنچه محققان با بر سر آن توافق دارند این است که روغن های گیاهی مانند آفتابگردان، ذرت، روغن پنبه و سویا سرشار از نوعی چربی هستند که به اسید لینولئیک معروف هستند. این اسید می تواند “LDL” یا کلسترول بد را جایگزین چربی های اشباع شده در رژیم غذایی کند و خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی را از بین ببرد.(که در درجه اول از منابع حیوانی حاصل می شود).

اما این که خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی گاها برعکس عمل می کند هنوز مورد تایید پزشکان و محققان قرار نگرفته است.در آزمایش های صورت گرفته هیچ واکنش علت و معلولی که ثابت کند خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی گاهی باعث بروز بیماری می شود، یافت نگردید گرچه مصرف چربی زیاد باعث افزایش چربی بد در خون می شود اما این که روغن های گیاهی نیز می توانند چربی بد تولید کنند ثابت نشده است.

آزمایش متاآنالیز کارآزمایی بالینی با روش تصادفی در این زمینه صورت گرفت و در BMJ”” منتشر شد. نتیجه این آزمایش این بود که اگرچه جایگزینی چربی اشباع شده با روغن های گیاهی باعث کاهش کلسترول LDL می شود ، لزوماً به کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی منجر نمی شود.

از خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی بیشتر بدانیم.

منابع:

  1. https://thenakedchemist.com/vegetable-oils-10-top-benefits-for-the-skin/
  2. https://time.com/5342337/best-worst-cooking-oils-for-your-health/
  3. https://edition.cnn.com/2017/03/24/health/are-vegetable-oils-healthy-food-drayer/index.html

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *