رژیم کتوژنیک, مقالات

بالاخره رژیم غذایی کتوژنیک مفید است یا مضر؟

بالاخره رژیم غذایی کتوژنیک مفید است یا مضر؟

اخیراً بسیاری از بیماران در مورد رژیم کتوژنیک سؤال می کنند. بالاخره رژیم غذایی کتوژنیک مفید است یا مضر؟ آیا رژیم کتوژنیک بی خطر است؟ آیا پزشکان توصیه اش می کنند؟ علیرغم مواردی که اخیراً وجود دارد ، رژیم کتوژنیک چیز جدیدی نیست. در پزشکی ، تقریباً 100 سال است که از آن برای بهبود مرض صرع که با دارو درمان نمی شود به خصوص در کودکان استفاده می کنند. در دهه 1970 ، رژیم لاغری با کربوهیدرات خیلی کم برای کاهش وزن توصیه شد که با یک مرحله دو هفته ای بسیار دقیق کتوژنیک آغاز می شد. با گذشت سال ها ، رژیم های غذایی دیگر نیز از همین روش برای کاهش وزن استفاده می کنند. در ادامه محتوا بیشتر به این موضوع می پردازیم که آیا بالاخره رژیم غذایی کتوژنیک مفید است یا مضر؟

رژیم کتوژنیک مفید یا مضر؟ 

چرا رژیم کتوژنیک!؟

در پاسخ به سوال بالاخره رژیم غذایی کتوژنیک مفید است یا مضر؟ ، باید گفت که این رژیم غذایی باعث می شود بدن کتون ها را به جریان خون آزاد کند . در صورت عدم گردش قند خون از مواد غذایی ، شروع به تجزیه چربی های ذخیره شده در مولکول هایی به نام اجسام کتون می کنیم (این فرایند کتوزیس نامیده می شود). پس از رسیدن به کتوز ، بیشتر سلول های بدن نیز از کتون برای تولید انرژی استفاده می کنند تا این که ما دوباره شروع به خوردن کربوهیدرات ها کنیم.

به خاطر داشته باشید که این یک فرایند کاملاً فردی است و برخی افراد برای شروع تولید کتون کافی به رژیم غذایی محدودتری نیاز دارند. از آنجا که این رژیم فاقد کربوهیدرات است ، یک رژیم کتوژنیک سرشار از پروتئین و چربی است. این ماده به طور معمول شامل مقدار زیادی گوشت ، تخم مرغ ، گوشت فرآوری شده ، سوسیس ، پنیر ، ماهی ، آجیل ، کره ، روغن ، دانه و سبزیجات فیبر دار است. از آن جا که بسیار محدود است ، دنبال کردن آن در دراز مدت بسیار سخت است .

اصلی ترین انتقاد به رژیم کتوژنیک

یکی از اصلی ترین انتقادات به این رژیم این است که بسیاری از افراد تمایل به خوردن بیش از حد پروتئین و چربی های بی کیفیت از غذاهای فرآوری شده ، با میوه ها و سبزیجات بسیار کمی دارند. بیماران مبتلا به بیماری کلیوی باید محتاط باشند زیرا این رژیم می تواند وضعیت آنها را بدتر کند . علاوه بر این ، ممکن است در ابتدا برخی از بیماران کمی احساس خستگی کنند. ، در حالی که برخی دیگر از افراد هم ممکن است که دچار بوی بد دهان ، حالت تهوع ، استفراغ ، یبوست و خواب شوند . رژیم کتوژنیکآیا رژیم کتوژنیک سالم است؟

در پاسخ به این سوال که بالاخره رژیم غذایی کتوژنیک مفید است یا مضر؟ ، باید گفت که شواهد محكمي وجود دارد كه نشان مي دهد رژيم غذايي كتوژنيك باعث كاهش تشنج در كودكان ، گاهي به همان اندازه دارو مي شود . به دلیل این تأثیرات محافظت کننده عصبی ، سؤالاتی در مورد مزایای احتمالی این رژیم برای اختلالات مغزی مانند پارکینسون ، آلزایمر ، مولتیپل اسکلروز ، اختلالات خواب ، اوتیسم و ​​حتی سرطان مغز مطرح شده است .

کاهش وزن دلیل اصلی استفاده از رژیم کتوژنیک است. پژوهش های قبلی شواهد خوبی درباره کاهش سریع تر وزن نشان می دهد که بیماران در مقایسه با شرکت کنندگان در رژیم غذایی کم چرب سنتی یا حتی رژیم مدیترانه ای ، رژیم کربوهیدرات کتوژنیک یا بسیار کم کربوهیدرات را طی می کنند . با این حال ، به نظر می رسد که این تفاوت در کاهش وزن با گذشت زمان از بین می رود .

بالاخره رژیم غذایی کتوژنیک مفید است یا مضر؟

رژیم غذایی کتوژنیک هم چنین نشان داده شده است که حداقل در کوتاه مدت کنترل قند خون را برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 درمان می کند . بحث تأثیر بر میزان کلسترول حتی بیشتر مورد اختلاف است . برخی از مطالعات نشان می دهد که در ابتدا سطح کلسترول برخی از بیماران را در ابتدا افزایش داده است . با این حال ، هیچ تحقیق طولانی مدت در مورد اثرات آن در طول زمان بر دیابت و کلسترول بالا وجود ندارد .

فروشگاه بامیلتو ارائه دهنده محصولات کتوژنیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *