روغن های گیاهی|آرایشی

خواص جلبك اسپيرولينا براي بدن

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

خواص جلبك اسپيرولينا براي بدن

جلبك اسپيرولينا  به عنوان “غذای خدایان” شناخته می شود. یکی از قدیمی ترین ساکنان سیاره زمین است که بیش از 3 میلیارد سال پیش روی زمین ظاهر شده است. این جلبک دریایی به نام اسپیرولینا به دلیل شکل مارپیچی آن نامگذاری شده است. اسپیرولینا یکی از کامل ترین غذاها برای ارگانیسم انسان است. در سال 2008 توسط سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) “غذای آینده” اعلام شده است.

 

جلبك اسپیرولینا نوعی باکتری به نام سیانوباکتریوم است که غالباً از آن به عنوان جلبک های آبی- سبز ذكر می شود. تعدادی زیادی از گونه های اسپیرولینا وجود دارد اما سه مورد از اين گونه ها به عنوان مکمل های غذایی و داروهای درمانی مورد بررسی قرار گرفته است و مورد تاييد سازمان غذا و داروي آمريكا (FDA)مي باشد. اين گونه ها عبارتند از:Spirulina platensis (Arthrospira platensis) ،Spirulina maxima (Arthrospira maxima) و Spirulina fusiformis (Arthrospira fusiformis). مصرف اين جلبك ها در طب سنتی در آفریقا، مکزیک و آمریکای جنوبی مستند شده است.

 

ارزش غذايي جلبك اسپيرولينا

جلبك اسپيرولينا حدود 23٪ از ارزش مرجع مغذی (NRV) برای مردان بالای 18 سال و زنان بالای 50 سال و 13٪ NRV در سنین 19-49 سال برای خانم ها را تامين مي كند.اسپیرولینا خشک شده دارای پروتئین بالایی است  و بین 55 تا 77 درصد از وزن آن را تشکیل می دهد. تنها 1 قاشق غذاخوری (7 گرم) تقریباً 4 گرم پروتئین در هر وعده غذایی را فراهم می کند و همچنین حاوی فیکوبیلیپروتئین ها، به ویژه فیکوسیانینا و آلوسیکوسیانین است.در بین اسیدهای آمینه ها، برخی وجود دارد که بدن قادر به تولید آنها نمی باشد و بایستی آن را از مواد غذایی جذب کند. در جلبك اسپيرولينا اسیدهای آمینه ضروری بدن بطور کامل آماده برای جذب بدن وجود دارد.

جلبك اسپيرولينا به عنوان یک ماده غذایی پر چرب و اسیدهای چرب اشباع نشده شناخته شده است. یعنی سرشار از  چرب های سالم که باعث کاهش تعداد تری گلیسیریدها در خون و کاهش کلسترول در بدن می شوند.از جمله این موارد که در اسپیرولینا  وجود دارد:

اسید لینولئیک؛اسید آلفا- لینولئیک؛ گاما لینولئیک اسید؛ استریدونیک اسید؛  Cocodahexaenoic acid؛ اسید آراکیدونیک؛ اسید ایکوزاپنتائنوئیک؛

 

جلبك اسپيرولينا همچنین سرشار از ویتامین هایی است که برای تعادل صحیح عملکردهای بدن مفید است. ویتامین های این جلبک شامل موارد زیر است:

ویتامین A؛ ویتامین D؛ ویتامین C؛ ویتامین E؛ ویتامین های گروه B ،( B1 ، B2، B3، B6، (B9

 

جلبك اسپيرولينا همچنین حاوی بسیاری از نمکهای معدنی لازم  و ضروری برای بدن است:

کلسیم؛ آهن؛ فلز روی؛ پتاسیم؛ سلنیوم؛ سدیم؛ مس؛ فسفر؛ منیزیم؛ منگنز؛

جلبک اسپیرولینا،سرشار از اسیدهای چرب اشباع نشده

خواص جلبك اسپيرولينا براي بدن

انتخاب یک رژیم غذایی کامل برای بدن- بیشترین ماده مغذی متراکم در سیاره زمین در جلبک اسپیرولینا جمع شده است. به دلیل ارزش غذايي جلبک اسپیرولینا، در درمان سوء تغذیه و اضافه وزن نقش به سزایی دارد. سوء تغذیه بدن که اکثرا با کم خونی،کمبود سایر مواد معدنی و ویتامین ها همراه است. تغذیه با جلبک اسپیرولینا، 8 برابر گوشت پروتئین،56 برابر اسفناج آهن، 31 برابر بلوبری آنتی اکسیدان،25 برابر هویج بتاکاروتن،3 برابر شیر کلسیم و 12 برابر کلم فسفر بدن را تامین می کند. فقط 1 گرم اسپیرولینا در روز می تواند سوء تغذیه را در یک کودک کوچک طی چند هفته اصلاح کند. جلبک اسپیرولینا همچنین توانایی پایان دادن به گرسنگی در جهان را دارد. مصرف روزانه 8 گرم از آن می تواند نیازهای غذایی 40 روز انسان را تامین کند.

همچنین جلبک اسپیرولینا یک رژیم غذایی کامل برای سالمندان است.سالمندان بیشتر در معرض كم خوني مزمن و پوکی استخوان قرار دارند. در موارد اضافه وزن، به لطف فراوانی مواد مغذی آن و مصرف آن قبل از وعده های غذایی،موجب ترشح کلسیستوکینین از مغز می شود و احساس سیری را تسریع می کند. همچنین جلبک اسپیرولینا می تواند به رژیم گیاهخواران، به دلیل پروتئین و آهن بالای طبیعی اضافه می شود.

ضد پیری برای بدن- جلبک اسپیرولینا قادر به تنظیم عملکردهای متابولیکی و عضلانی بدن است. به لطف مواد آنتی اکسیدان ها زیاد آن می تواند با رادیکال های آزاد مبارزه و پیری سلول را کاهش  دهد.رادیکالهای آزاد مقصر اصلی در زوال پوست هستند که منجر به ایجاد چین و چروک می شوند. با بالا رفتن سن، بدن توانایی مقابله با رادیکال های آزاد را از دست می دهد. اسپیرولینا با داشتن آنتی اکسیدان ها می تواند برای مقابله با این مسئله به بدن کمک کند.

نقش این جلبک در سم زدایی بدن

سم زدایی بدنجلبک اسپیرولینا یک ماده سم زدایی قدرتمند برای بدن است و فلزات سنگین مانند سرب، آرسنیک، جیوه و سایر سموم خطرناک را از بدن دفع می کند. دلیل عملکرد آن، پروتئین ها و پپتیدهایی است در اتصال به سموم و دفع آنها از بدن نقش دارند. به این ترتیب که فلزات سنگین به جریان خون جذب نمی شوند و وارد سیستم بدن نمی شوند.اسپیرولینا همچنین به دلیل بتاکاروتن بالا می تواند به رفع مسمومیت بدن در اثر امواج و تشعشعات مضر به بدن کمک کند.

محافظت کننده سیستم عصبی بدن – جلبک اسپیرولینا نه تنها به مغز کمک می کند بلکه در برابر بیماری های دژنراتیو مانند پارکینسون و آلزایمر نیز از آن محافظت می کند. اسپیرولینا، هنگامی که روزانه مصرف می شود، می تواند تمرکز را افزایش داده و به عملکرد شناختی نیز کمک می کند.

سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند- جلبک اسپیرولینا از طریق پلی ساکاریدها به بهبود سیستم ایمنی بدن کمک می کند و این امر پشتیبانی فوق العاده ای برای قلب، کبد و کلیه ها ایجاد می کند. فیکوسیانین، ترکیب دیگری است که به وفور در جلبک اسپیرولینا یافت می شود. این ماده توانایی تقویت تعداد گلبول های سفید را دارد. وظیفه گلبول های سفید دفاع از بدن در مقابل انواع عفونت ها و ویروس ها است. طبق تحقیقات دانشمندان آمریکایی سیستم ایمنی اشخاص تندرست با مصرف اسپیرولینا تقریبا 13برابر افزایش می‌ یابد.لذا کسانی مکرر دچار سرماخوردگی و آنفلوانزا می شوند با این جلبک می تواند سیستم ایمنی بدنشان را تقویت کنند.

آنتی اکسیدان آن  31 برابر از بلوبری بیشتر است

سلامت دندان ها – جلبک اسپیرولینا به دلیل فسفر بالای در سلامت دندان ها نقش ایفا می کند.

کاهش عوارض یائسگی– در سنین شروع یائسگی، علایم ناخوشایندی مانند افرو ختگی جسمی و تنش روانی مشاهده می شود.مصرف مداوم جلبک اسپیرولینا بصورت روزانه برای چند ماه قبل از یائسگی آرامش جسمی و روانی را در زنان ایجاد می کند.در بهبود حالات روحی، وجود مقادیر زیاد اسید آمینه ی ال-تریپتوفان در این جلبک علت این امر را تایید می کند.

با PMS می جنگد- جلبک اسپیرولینا در مبارزه با علائم سندرم قبل از قاعدگی (PMS) تاثیر دارد. علائم PMS معمولی شامل نفخ، خستگی، گرفتگی و نوسانات خلقی است. با مصرف روزانه اسپیرولینا می توان این علائم را بهتر کنترل کرد. حتی اگر به طور مداوم مصرف شود، می تواند این علائم  به کلی از بین برود.

آلرژی ها را کاهش می دهد جلبک اسپیرولینا در مقابله با انواع آلرژی ها به طور موثری عمل می کند و تمام علائم مرتبط با آلرژی مانند آبریزش بینی، چشمان آبکی و قرمز، احتقان بینی ، عطسه و سرفه را درمان می کند. این امر به دلیل توانایی اسپیرولینا در کاهش هیستامین است که علت شایع بسیاری از واکنشهای آلرژیک است. اسپیرولینا همچنین می تواند مصرف زیادی از داروهای آلرژیک شیمیایی را قطع کند.

 

رفع تیرگی و چروکیدگی اطراف چشم ها- جلبک اسپیرولینا به دلیل خاصیت سم زدایی قوی، تیرگی ها و حلقه دور چشمی را رفع می کند.

محافظت از چشم ها- آنتی اکسیدان های و ویتامین A جلبک اسپیرولینا، رادیکالهای آزاد را به دام می اندازد و از پوست و چشم در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند و از بروز مشکلات بینایی جلوگیری می کند.

کاهش خطر ابتلا به دیابت با اسپیرولینا

سطح قند خون بدن را متعادل میکند- سطح قند خون برای سلامتی بسیار مهم است و یکی از بهترین شاخص بیماری ها مانند دیابت است. جلبک اسپیرولینا از نظر متعادل کننده قند خون فراتر از محبوب ترین داروهای دیابت است. مصرف اسپیرولینا می تواند با کاهش خطر ابتلا به بیماریهای مرتبط با دیابت بیش از 20 درصد در ارتباط باشد. این رقم قابل توجه فقط با افزودن دو قاشق غذاخوری اسپیرولینا به رژیم غذایی در روز ممکن است.

کمک به تقویت کبد- جلبک اسپیرولینا می تواند به کبد در مقابله با بسیاری از عفونت ها و بیماری ها کمک کند. به افرادی که مبتلا به بیماری مزمن کبدی هستند می توان با رژیم روزانه اسپیرولینا کمک کرد. این دوباره به دلیل توانایی خارق العاده آن برای اتصال به سموم است. در رابطه با کبد، رایج ترین سم به نام تتراکلرید است و جلبک اسپیرولینا با اتصال به این سم و همچنین به فلزات کلسیم مضر به سلامتی کبد کمک کند.

جلوگیری از بیماریهای قلبی– مصرف جلبک اسپیرولینا باعث کاهش تری گلیسیرید در خون می شود و باعث افزایش فشار خون به اصطلاح “کلسترول خوب” (HDL) می شود و در عوض باعث کاهش فشار خون و فشار خون بالا که مسئول بیماریهای قلبی عروقی است.

اسپیرولینا خوراک آینده بشر

مصرف جلبک اسپیرولینا برای چه کسانی ممنوع است

جلبک اسپیرولینا همچنین حاوی نمک است. یک قاشق غذاخوری 7 گرم حاوی 73 میلی گرم سدیم دار است . حدود 3 درصد از ارزش مرجع مغذی برای بزرگسالان محسوب می شود. اگر  فشار خون بالایی دارید، قبل از مصرف این مکمل با پزشک معالج خود مشورت کنید. زنان باردار یا شیرده و افراد جوان تر از 18 سال نیز قبل از مصرف اسپیرولینا باید با پزشک مشورت کنند.

کسانی که بیماری بنام فنیل کتونوریا (PKU) دارند باید از مصرف جلبک اسپیرولینا به طور کامل پرهیز کنند زیرا حاوی اسید آمینه بنام فنیل آلانین است که آنها قادر به سوخت و ساز آن نیستند. همانطور هرکسی که دارای بیماری خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید، لوپوس یا بیماری اسکلروز باشد.

 

 

 

 

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][respost_slide image_icon=”8824″ category=”1135″ numberposts=”5″ columns=”1″ interval=”5000″ scroll=”1″][/vc_column][vc_column width=”1/2″][respost_slide image_icon=”9002″ category=”1132″ numberposts=”5″ columns=”1″ interval=”5000″ scroll=”1″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_separator color=”white”][vc_custom_heading text=”محصولات مرتبط” font_container=”tag:h2|text_align:center” google_fonts=”font_family:ABeeZee%3Aregular%2Citalic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal”]

[vc_separator color=”white” css=”.vc_custom_1578945499942{margin-top: 40px !important;}”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_wp_posts number=”5″][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *