روغن های گیاهی|آرایشی

راز شگفتی های روغن آرگان، چیست؟

حتما این روزها زیاد در مورد شگفتی های روغن آرگان، می خوانید و می شنوید.

شاید فکر کنید که عبارت شگفتی های روغن آرگان یک عبارت اغراق شده و تبلیغاتی است. باور خواص درمانی فراوان و بی نظیر روغن دانه آرگان که شگفتی های روغن آرگان را معنا می کند، برای بسیاری از مردم به خصوص آنان که بیشتر به درمان های شیمیایی و صنعتی اعتقاد و اعتماد دارند، دشوار است.

با وجود تبلیغات مختلف و سودجویی های گوناگون از خواص مفید گیاهان و دانه های طبیعی و تهیه محصولات تقلبی ناخالص از این گیاهان دارویی، حالا باور حقانیت عبارت شگفتی های روغن آرگان سخت تر شده است.

اما در ادامه با توضیح در مورد خصوصیات و ترکیبات زیستی فعال در روغن دانه آرگان شاید شما نیز به شگفتی های روغن آرگان بیشتر پی برید و واقف گردید.

شکل 1: شگفتی های روغن آرگان، آن را به اکسیر زیبایی و جوانی بدل کرده است.

مراکش، سرآغاز راز شگفتی های روغن آرگان است.

روغن آرگان از دانه و هسته میوه درخت آرگان به دست می آید. میوه درخت آرگان، کروی و بیضی شکل و کوچک است.

درخت آرگان با نام علمی آرگانیا اسپینوزا، از درختان بومی کشور مراکش است.

درخت آرگان، هشت متر ارتفاع دارد و بسیار زیاد عمر می کند. درخت آرگان در سی سالگی، میوه می دهد. بومیان مراکش از گذشته های بسیار دور به خواص درمانی و شگفتی های روغن آرگان پی برده بودند، و از روغنی که حاصل از فشردن دانه میوه گیاه آرگان بود، برای موارد درمانی بسیار گوناگونی استفاده می کردند.

مغز درون میوه آرگان، که در زبان بومیان مراکش به آن ارقان گفته می شود، برای تهیه روغن شفا بخش این گیاه استفاده می شود. درخت آرگان، درختی بسیار مقاوم است که قدرت بالایی در سازگار شدن با شرایط محیطی نامساعد دارد.

درخت آرگان می تواند در خاک های ضعیف و اقلیم گرم و خشک و شرایط سخت، رشد کند. میوه درخت آرگان برای بزهای کوهی مراکش، محبویبت دارد طوریکه دیده شده است این بزهای کوهی برای رسیدن به میوه های آرگان، از تنه این درختان بالا می روند.

درخت روغن آرگان

شکل 2: بزهای کوهی برای خوردن میوه های آرگان، از این درخت بالا می روند.

همانطور که می دانیم مراکش، آب و هوای گرم و خشکی دارد و مردم ساکن در این سرزمین باید پوستی خشک و آسیب پذیر داشته باشند، اما به لطف شگفتی های روغن آرگان، از دیرباز پوست و موی مردم این منطقه نه تنها با مشکل مواجه نبوده بلکه ساختاری درخشان و منعطف دارد.

شاید اگر از بومیان مراکش در مورد شگفتی های روغن آرگان بپرسید، به شما بگویند که روغن آرگان، طلای مایع و اکسیر جوانی و سلامتی است.

این حرف، دروغ و اغراق نیست، هیچ کسی جز این مردم، به شگفتی های روغن آرگان واقف نیستند، گیاهی که خواص درمانی روغن آن، محبوبیت جهانی یافته و باعث رونق تجارت میوه آرگان و روغن دانه آن، در مراکش شده است.

می توان گفت برای مراکشی ها علاوه بر خصوصیات درمانی، رونق اقتصادی حاصل از خواص درمانی فوق العاده روفن میوه آرگان، نیز بخش دیگری از شگفتی های روغن آرگان باشد.

بومیان مراکشی در گذشته به این درخت زیت الهرجان می گفتند و از روغن دانه میوه های آن در خوراک و غذای خود، به عنوان یک ماده غذایی انرژی بخش، و نیز به عنوان دارو، برای درمان بسیاری از بیماری های داخلی، و نیز به صورت موضعی برای ترمیم و جوان سازی پوست و مو، کاربرد داشته است.

شکل 3: درخت آرگان از سی سالگی میوه می دهد.

شگفتی های روغن آرگان رازی است که در ویژگی های زیستی درخت آرگان، نهفته است.

همانطور که پیش تر ذکر گردید، درخت آرگان یک درخت مقاوم است با میوه هایی گوشتی که از سی سالگی درخت، شروع به رشد می کنند. میوه ای که بعد از سال ها رشد و صبوری بار آید، حتما منحصر به فرد است. به همین دلیل، راز شگفتی های روغن آرگان را در خصوصیات زیستی میوه و روغن حاصل از دانه آرگان، جستجو می کنیم.

روغن دانه آرگان، دارای اغلب اسید های چرب است، به طوری که در مطالعات بیوشیمیایی صورت گرفته بر روغن آرگان، تایید شده است حدود هشتاد درصد اسید های چرب مورد نیاز برای فرآیند های زیستی، در آن یافت شده است.

اسید های چرب موجود در گیاهان و دانه های گیاهی، نسبت به اسید های چرب حاصل از هر منبع طبیعی دیگری مانند گوشت ماهی، بسیار بیشتر و قوی تر هستند، در روغن آرگان، این اسید های چرب گیاهی، به وفور یافت می شوند.

ترکیبات فعال زیستی موثر و مفید بی نظیر آن مانند انواع ویتامین های آ، سی، ای و امگا 3، 6، 9 و ترکیبات آنتی اکسیدان، لینولئیک اسید، تری ترپنوئید ها، اولئیک اسید ها، استرول های گیاهی مانند شتنول و اسپینسترول، ترکیبات ضد التهابی، فلاوونوئید ها، توکوفرول ها، فنول ها و کارتنوئید ها، از جمله عواملی هستند که شگفتی های روغن آرگان را باعث می شوند.

شکل 4: میوه آرگان، کروی و کوچک است.

گوشه ای از شگفتی های روغن آرگان در درمان های سنتی

بومیان مراکش از روغن دانه آرگان برای موارد درمانی متنوعی استفاده می کردند. که از آن جمله می توان به مواردی مانند ترمیم و بهبود آسیب های پوستی، تقویت سیستم گوارشی، رفع انواع التهاب و تسکین دردهای التهابی من جمله درد های التهابی حاصل از مشکلات مفصلی، تقویت عضلات و بهبود کارکرد های عصبی و خلقی، به صورت خوراکی در غذاها و یا به صورت موضعی به صورت ضمادی بر روی پوست و مو اشاره نمود.

 

شگفتی های روغن آرگان در تحقیقات پزشکی جدید

مواد و ترکیبات موثر و فعال بیولوژیکی موجود در دانه آرگان را در مقالات تحقیقاتی مختلف، می یابید.

اما این ترکیبات، چگونه بر شگفتی های روغن آرگان صحه می گذارد؟ بهتر است به نقش های درمانی و مفید این ترکیبات، بپردازیم:

تری ترپنوئیدهای موجود در روغن آرگان، ترکیبات موثر برای درمان جوش و آکنه هستند. این ترکیبات برای بهبود و ترمیم زخم ها، کاهش چربی در پوست های چرب و از بین بردن خشکی پوست در پوست های خشک، مفیدند.

این خصوصیت تری ترپنوئید ها، نشان دهنده اثر دوگانه روغن دانه آرگان است که بر مبنای آن می توان این گونه نتیجه گیری کرد که کار آن، تعدیل چربی های پوست است.

شکل 5: روغن آرگان از هسته میوه آن به دست می آید.

اما ترکیبات دیگری که شگفتی های روغن آرگان را ایجاد می کند، لینولئیک اسید های فراوان موجود در روغن آرگان هستند. لینولئیک اسید ها برای رفع التهاب و ترک ها و آسیب های پوستی، بسیار مفید و تاثیرگذار هستند. به همین دلیل است که روغن دانه آرگان، موجب درخشش و شادابی پوست می شود.

اولئیک اسید و امگا 3، امگا 6، امگا 9 از جمله دیگر ترکیبات درمانی موجود در روغن آرگان است. این ترکیبات برای حفظ رطوبت پوستی، کاربرد دارند.

وجود ترکیبات ضد التهابی در روغن دانه آرگان، عامل دیگری برای شگفتی های روغن آرگان است که از آن می توان برای از بین بردن تورم ها، التهاب ها، و نیز درمان و بهبود دردهای مفصلی استفاده نمود.

استرول های گیاهی موجود در روغن دانه آرگان، مانند شوتنول و اسپینسرتول، موجب کاهش کلسترول مضر در بدن می شود؛ به همین دلیل روغن آرگان، جایگزین بسیار عالی برای روغن های پخت و پز است که با کاهش جذب کلسترول بد از روده ها، باعث سلامتی قلب و عروق می شود.

یکی دیگر از شگفتی های روغن آرگان، تسکین التهاب مفاصل و درد های روماتیسم است، این خصوصیت درمانی روغن آرگان، به دلیل وجود فلاونوئید ها در دانه آرگان می باشد که موجب کاهش درد و تورم در بیماری آرتروز نیز می گردد.

 

از شگفتی های روغن آرگان، برای چه مواردی می توان استفاده نمود؟

همانطور که ذکر گردید، ترکیبات فعال و موثر زیستی روغن آرگان، موجب وجود خواص درمانی و در نتیجه شگفتی های روغن آرگان است که بنا براین خصوصیات درمانی، از روغن آرگان برای مصارف گوناگون می توان، استفاده نمود.

شکل 6: دانه آرگان، حاوی روغنی با خواص درمانی فراوان است.

آماس و درماتیت و اگزما های پوستی، از جمله بیماری های رایج التهابی پوستی است که توسط روغن آرگان می توان به بهبود و درمان آن ها کمک نمود.

مصرف موضعی روغن آرگان بر روی پوست، می تواند باعث ممانعت از پیری زودرس گردد به رفع چروک های پوست و انواع ترک های پوستی و لکه های تیره پوست، کمک نماید.

ترکیبات زیستی موجود در روغن آرگان، در تامین خاصیت ارتجاعی پوست موثر و مفید هستند. این ترکیبات با بهبود هیدارسیون و آب رسانی به بافت های پوستی، موجب افزایش کلاژن سازی پوست شده و مقاومت و استحکام لایه های عمقی پوست در برابر عوامل آسیب رسان می شود.

در نتیجه، از سلامتی پوست در مقابل گرما و سرمای شدید، خشکی هوا، نور خورشید، خاک و آلودگی های هوا، اضطراب و نیز سالخوردگی، محافظت کرده و انعطاف پذیری پوست را افزایش داده و موجب کاهش شکنندگی و آسیب پذیری آن می شود.

رفع جوش های حاصل از شیو و اصلاح با تیغ، و کاهش روند رشد مجدد موهای زائد در صورت استفاده موضعی از روغن آرگان در محل رویش موهای زائد، پس از شیو و اصلاح موها، از دیگر شگفتی های روغن آرگان است.

صورت مردها بعد از اصلاح و یا بسیاری از بخش های بدن بعد از شیو موهای زائد، دچار التهاب و جوش های التهابی می شود، استفاده از روغن آرگان به صورت موضعی بر روی این نواحی، مانند کشاله های ران در خانم ها و یا صورت آقایون، می تواند باعث تسکین و بهبود التهاب های متعاقب، گردد.

شکل 7: در باب شگفتی های روغن آرگان، سخن بسیار است.

اما از دیگر تاثیرات مثبت روغن آرگان برای پوست، این است که روغن آرگان همچنین می تواند باعث افزایش بیوسنتز ملانین پوستی شود. ملانین، ترکیبی است که رنگ دانه های پوستی را تغذیه می کند و رنگ دانه ها وظیفه حفاظت از پوست را در برابر عواملی مانند اشعه یو. وی UV دارند. به همین دلیل است که هرچه رنگ پوست تیره تر باشد، در برابر عواملی مانند تابش خورشید، مقاوم تر است.

به همین دلیل استفاده از روغن آرگان در افرادی که پوست روشن دارند یا در اثر عواملی رنگ دانه های پوست خود را از دست داده اند، می تواند اثر حفاظتی قوی داشته باشد.

از دیگر شگفتی های روغن آرگان می توان به افزایش تولید پروستاگلاندین ها در بدن، اشاره نمود. در نتیجه افزایش پروستاگلاندین ها، فرآیند های بهبود بخش در اختلالات روماتولوژیکی تسریع و تقویت می گردد.

همچنین روغن آرگان با افزایش ترشح پپسین در اسید معده، به روند گوارش و هضم غذا کمک می کند؛ پپسین با هضم پروتئین های موجود در مواد غذایی، به تامین انرژی بدن کمک می کند. در نتیجه می توان گفت که تناسب اندام، چربی سوزی، همزمان با افزایش انرژی های جسمی، از جمله شگفتی های روغن آرگان است.

حفظ انرژی برای غلبه بر خواب آلودگی، بدخلقی و بی حوصلگی و نیز افزایش تمرکز و بهبود حافظه موثر است. به این صورت با انرژی بیشتر، بازده کاری و بهبود روانی بالاتر، موجب حال روحی و ذهنی بهتر افراد می گردد.

ترکیبات آنتی اکسیدان موجود در روغن گیاه آرگان، برای مبارزه با سرطان بسیار مفید است. بنا براین بهبود روند درمان و پیشگیری سرطان ها، به خصوص سرطان پوست، روده بزرگ و مثانه، پروستات و … از جمله شگفتی های روغن آرگان است.

شکل 8: روغن آرگان هم به صورت خوراکی و هم به صورت موضعی، مصرف می شود.

پس، شگفتی های روغن آرگان محدود به سلامتی پوست و مو نبوده و در درمان مشکلات گوارشی، بهبود کارکرد قلبی و عروقی، مبارزه با عوامل سرطان زا و … نیز مشهود است.

 

کاربرد اصلی محصولات حاصل از روغن آرگان

در جهان امروز، تاثیر اصلی روغن آرگان برای پوست و مو بسیار شناخته شده تر است. به همین دلیل از روغن آرگان در ساخت انواع محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می شود.

البته لازم به ذکر است که می توان از روغن آرگان به صورت خالص نیز استفاده نمود. مسلما شگفتی های روغن آرگان خالص، مشهود تر خواهد بود هر چند که روغن آرگان خالص، قیمت بالایی دارد.

روغن آرگان خالص، باید حتما ساخت کشور مراکش باشد، بدون هیچ گونه افزودنی، بدون آب و اسانس بوده و حالت شل و آبکی نداشته باشد. ماندگاری روغن آرگان خالص، بسیار طولانی مدت تر بوده و اثرگذاری آن نیز، قوی تر است.

روغن آرگان خالص، باید در شیشه های تیره رنگ نگهداری شود تا تحت تاثیر تابش های بیرونی، تغییر پیدا نکند.

روغن آرگان هم به صورت خوراکی و هم به صورت خارجی و موضعی استفاده می شود. هر چند که تاثیرات مفید آن بر پوست و مو، و کاربرد آن در محصولات زیبایی و بهداشتی غالبا به صورت موضعی و مصرف غیر خوراکی و به صورت ماسک و کرم و لوسیون می باشد.

شکل 9: خواص روغن آرگان برای ترمیم و تقویت پوست و مو، در تحقیقات مختلف، اثبات شده است.

 

شگفتی های روغن آرگان برای تقویت و زیبایی مو

از دیگر شگفتی های روغن آرگان، درمان شوره سر، درمان خشکی و شکنندگی ساقه مو، حالت دهنده و نرم کننده موی سر، درمان ریزش مو، تقویت استحکام و تسریع رشد موی سر می باشد.

از روغن آرگان خالص، یا ماسک موی حاوی روغن آرگان و یا شامپوی روغن آرگان، برای تقویت و حالت دهی مو، می توان استفاده کرد. استفاده از روغن آرگان بعد از حمام، به عنوان لوسیون و ماسکی برای مو، موجب نرمی موها می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *