رژیم وگان, مقالات

رژیم غذایی وگان به بدن شما چه می کند؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

رژیم غذایی وگان به بدن شما چه می کند؟

رژیم غذایی وگان آیا موجب افسردگی می شود؟

 رژیم غذایی وگان می تواند به دلیل مصرف گیاهان و سبزیجات و میوه های تازه و دانه ها و غلات و آجیل ها فواید زیادی برای سلامت جسمانی و روح و روان بدن داشته باشد, از جمله آن فواید می توان به کاهش خطر ابتلا به سرطان اشاره کرد و یا به کاهش درد و ورم مفاصل که نشانه هایی ازبیماری آرتروز می باشد کمک می کند. برای دیابت هم به دلیل مصرف زیاد سبزیجات و میوه های تازه و زیاد مفید و موثر می باشد.

موضوعی که موجب نگرانی بین وگان ها می شود کمبود ویتامین ها و مواد و املاح معدنی می باشد چون افراد وگان اغلب پروتئین بالا و چربی های اشباع نشده را با رژیم غذایی وگان تامین نمی کنند. از جمله فوایدی که مصرف ماهی برای بدن ما دارد دریافت ویتامین امگا 3 می باشد که امگا 3 در برابر بیماری های قلبی و عروقی و همچنین افسردگی محافظت می کند. و چون افراد وگان میزان خیلی اندک از این ویتامین را به بدن خودشان می رسانند, اکثرا دچار کمبود امگا 3 می شوند مصرف مکمل های امگا3 را که با تجویز پزشک و متخصص تغذیه بوده و طی آزمایش های به عمل آورده تجویز میکند را در رژیم غذایی جبران کرد. که به همین علت است که در رژیم غذایی وگان با وجود مصرف میوه ها و سبزیجات و رژیم غذایی مفید احتمال مبتلا شدن به بیماری های قلبی و عروقی زیاد است.

از آن جایی که پروتئین های گیاهی نسبت به پروتئین های حیوانی دچار ارزش غذایی کمتری هستند, بنابراین باید برای  تامین پروتئین مورد نیاز بدن در طول روز از مکمل های غذایی استفاده نماییم. کمبود پروتئین در بدن موجب گیجی و جذب نشدن مواد غذایی که برای سلامت افراد مضر می باشد, می شود. طی تحقیقات انجام شده در میان وگان ها به این نتیجه رسیده اند که به علت کمبود بعضی از مواد مغذی اکثر آنها دچار بیماری کم خونی می باشند و از کم بودنشان وزنشان رنج می برند. پیروی از این رژیم بسیارکار دشواری بوده و احتمال اینکه در دراز مدت دچار مشکلات زیادی شود هم دور از انتظار نیست.

رژیم غذایی وگانرژیم غذایی وگان

کمبود کدام ویتامین ها در وگان ها شایع می باشد     

به دلیل مبتلا شده به بعضی از بیماری ها, فقر آهن یکی از شایع ترین کمبود ویتامین در بدن می باشد که بیشتر اوقات به دلیل کمبود های غذایی و حذف آن ها از رژیم غذایی به وجود می آید. کسی که رژیم غذایی وگان را می گیرد برای کنترل فقر آهن خود , چون احتمال ابتلا به کمبود آهن در وگان ها زیاد است به صورت منظم آزمایش دهد تا در صورت فقر آهن از مکمل های دارویی آن برای سلامت جسم خود استفاده نماید. و از استفاده مکمل دارویی همراه با سویا پرهیز کنند چون سویا مانع جذب آهن می شود و افرادی که سویا زیاد استفاده می کنند دچار فقر آهن می شوند.  مصرف ویتامین C برای جذب آهن خیلی موثر بوده و قدرت جذب آهن را بالا می برد چون در رژیم غذایی وگان به دلیل مصرف بیش از حدو اندازه  نوشیدنی های حاوی کافئین مانند چای و قهوه احتمال گرفتار شدن به فقر آهن زیادتر می باشد. پس مصرف مکمل آهن به همراه ویتامین C توصیه می شود.

فقدان زینک یا کبود ویتامین زینک در بدن بیشتر به دلیل حذف غذا های دریایی از رژیم غذایی می باشد. تقویت سیستم ایمنی و عصبی به عهده ویتامین زینک می باشد. چون منبع اصلی تامین زینک با مصرف گوشت و تخم مرغ بوده بنابراین افرادی که رژیم غذایی وگان دارند باید پنجاه درصد بیشتر از سایر افراد از قرص زینک استفاده کنند. تخم کدو و مغز دانه ها و حبوبات سرشار از ویتامین زینک می باشد و وگان ها باید مصرف این موارد را در رژیم غذایی خود بگنجاند و با مصرف آن ها, نیاز به ویتامین زینک را برای سلامت بدن خود تامین کنند.

رژیم غذایی وگانرژیم غذایی وگان

یکی دیگر از ویتامین هایی که برای سلامت مغز مهم بوده و وظیفه تعادل وضعیت گلبول های قرمز را بر عهده دارد, ویتامین B12  بوده است. این ویتامین که بیشتر با مصرف کردن روزانه ی گوشت و تخم مرغ در بدن تامین می شد ولی بعد از حذف آن توسط رژیم غذایی وگان باید این ویتامین را که به میزان خیلی اندکی در قارچ ها و بعضی سبزیجات بوده ولی به اندازه ای نیست که نیاز روزانه بدن به این ویتامین را تامین کند. پس نیاز به این ویتامین را هم با مصرف روزانه مکمل داروئی می توان برای بدن جبران کرد.

یکی از ویتامین هایی که مسئولیت ایجاد تعادل در فعالیت غده تیروئید را دارد, ید می باشد. این ویتامین حساس که مصرف یک مقدار بیشتر یا کمتر آن می توان مشکلات جدی و جبران ناپذیری را برای سلامت فرد به وجود آورد بیشتر در محصولات حیوانی یافت می شود ولی اغلب وگان ها با گنجاندن جلبک دریایی در رژیم غذایی وگان خود دچار کمبود ید نمی شوند چون جلبک دریایی سرشار از ید بوده و برای سلامتی بدن و تامیین ید مورد نیاز به بدن خیلی مفید می باشد.

برای تقویت دندان ها که همه افراد با مصرف شیر و لبنیات کلسیم مورد نیاز بدن خود را تامین می کنند در رژیم غذایی وگان می توانند با حذف این موضوع با بهره مندی از سبزیجات برگدار و دانه کنجد و میوه خشک ها مانند انجیر,  آلو و کشمش نیاز خود را به کلسیم رفع کنند. بدن برای اینکه کلسیم مناسب برای خود را جذب کند نیاز به ویتامینD دارد, وظیفه ویتامین  D رشد و استحکام استخوان های بدن و همچنین برای دندان نیز مفید می باشد. برای اینکه ویتامین D  مورد نیاز برای بدن ما جذب شود می توان زیر نور خورشید قرار گرفت و یا از مکمل های دارویی استفاده کرد و همچنین مصرف سویا و نوشیدنی آن در جذب این ویتامین موثر می باشد.

رژیم غذایی وگان برای سلامتی بدن چه فایده هایی دارد؟

اولین فایده ی رژیم غذایی وگان برای سلامتی بدن لاغری می باشد, شما به هیچ عنوان یک وگان چاق نمیتوانید ببینید به دلیل استفاده از رژیم غذایی کاملا سالم وگیاهی که کالری بسیاراندک و کمی را دارند و برای کاهش وزن مفید بوده و یک رژیم ایده آلی است که امروزه طرفدار ها ی زیادی را مختص برای خود را دارد. و همچنین رژیم غذایی وگان برای کنترل و تنظیم دیابت و کاهش قند خون کمک های زیادی می کند. رژیم غذایی وگان به دلیل دارا بودن فیبر بالا در وعده های غذایی خود موجب کاهش و تنظیم قند خون می شود. و از دیگر فواید رژیم غذایی وگان برای بدن این است که با کنترل فشار خون, خطرات مرگی ناشی از حملات قلبی را کمتر می کند و کلسترول را تنظیم می کند. و این رژیم موجب پیشگیری از سرطان را هم می شود به خاطر محافظت غشای سلولی به دلیل مصرف زیاد سبزی ها و میوه ها . طبق تحقیقات انجام شده محققان به این نتیجه رسیده اند که رژیم غذایی وگان موجب درمان درد های آرتروز و کاهش علائم آرتروز نیز می شود. رژیم غذایی وگان به دلیل این که محصولات گیاهی و میوه ها و سبزیجات جایگزین غذاهای چرب و گوشتی  می شود برای کلیه ها مفید بوده و برای روده  هم خیلی مفید بوده و عملکرد آن را هم خیلی راحت تر کرده است.  و همچنان برای جذب پروتئین لازم در رژیم غذایی وگان می توان از مخمر های مغذی و غلاتی مانند کینوا  بهره مند شد.

رژیم غذایی وگانرژیم غذایی وگان

آیا رژیم غذایی وگان فقط بر پایه ی خام خواری می باشد؟

قطعا اجباری بر این موضوع و دلیل خاصی که رژیم غذایی وگان فقط می تواند بر پایه ی خام خواری باشد وجود ندارد. هر چند بعضی از وگان ها بسته به سلیقه و ذائقه ی خود چنین کاری را انجام می دهند ولی میتوان بسیاری از محصولات گیاهی را به شکل نیمه پخته یا به خاطر کالری کم داشتن هواپز و یا بخار پز نموده و استفاده نمایید. قطعا هیچ قانون و دلیلی علمی برای اجبار به خام خواری وجود ندارد و مصرف آن کاملا سلیقه ای می باشد.

رژیم غذایی وگان که بر پایه ی الگوی مصرفی گیاه خواری می باشد افراد را به سمت غذا هایی که برای سلامتی بدن مفید بوده می کشاند و سلامتی حاصل از این رژیم غذایی وگان به دلیل مصرف زیاد و مستمر مواد خوارکی مفید و میوه ها  و سبزیجات و مغز دانه ها و حبوبات و غلات بوده که از پیری زود رس هم جلوگیری می کند.

همچنین وگان ها کمتر الکل مصرف می کنند و معمولا کمتر هم سیگار می کشند و بیشتر سبک زندگی آنها بر پایه ی ورزش و مصرف الگوی صحیح غذایی می باشد. این عوامل می تواند در کاهش خطر مرگ و ابتلا به بیماری ها نقش به سزایی داشته باشد و برای همین علت است که رژیم غذایی وگان برای زندگی افراد و سلامتی جسم و روان آنها می تواند خیلی سودمند باشد. به خاطر همین موضوع است که امروزه رژیم غذایی وگان مورد استقبال  عموم بشریت قرار گرفته و از محبوبیت بالایی بر خوردار می باشد.

 

سالم و سلامت باشید.

مطالب مرتبط:

نمونه برنامه رژیم غذایی وگان (7 روزه)

 رژیم غذایی وگان چیست؟+10 مزیّت وگان که از آن بی خبرید!

دستور پخت غذاهای رژیم وگان 1+5 مورد (ساده, سالم و خوشمزه)

رژیم غذایی وگان برای لاغری موثراست؟

رژیم میوه خواری برای لاغری موثر است یا نه؟+6مزیّت میوه خواری[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][respost_slide image_icon=”8824″ category=”1135″ numberposts=”5″ columns=”1″ interval=”5000″ scroll=”1″][/vc_column][vc_column width=”1/2″][respost_slide image_icon=”9002″ category=”1132″ numberposts=”5″ columns=”1″ interval=”5000″ scroll=”1″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_separator color=”white”][vc_custom_heading text=”محصولات مرتبط” font_container=”tag:h2|text_align:center” google_fonts=”font_family:ABeeZee%3Aregular%2Citalic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal”]

[vc_separator color=”white” css=”.vc_custom_1578945499942{margin-top: 40px !important;}”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_wp_posts number=”5″][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *