رژیم کتوژنیک, مقالات

همه چیز درباره رژیم کتوژنیک و تأثیر آن بر سلامتی

رژیم کتوژنیک چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟

چگونه می توانیم رژیم لاغری کتوژنیک را آغاز کنیم؟

اگر بخواهیم در یک جمله در رابطه با رژیم کتوژنیک توضیح دهیم باید بگوییم که یکی از انواع رژیم های لاغری پر طرفدار و معتبر است که بدون هیچ گونه عوارض جانبی خاصی موجبات کاهش وزن با تضمین بالایی برای فراهم می آورد. گزارشاتی که از بیش از 20آزمایش و تحقیقات به دست آمده تماماً حاکی از آن است که انجام این شیوه لاغری نه تنها هیچ گونه نقشی در پیدایش بیماری های مختلف ندارد بلکه باعث می شود سلامتی فرد نیز با انجام این رژیم غذایی ارتقا یابد.

رژیم کتوژنیکرژیم کتوژنیک

شاید در چندین سال گذشته که میزان آگاهی و اطلاع مردم از برنامه های متنوع و معتبر رژیم غذایی بسیار کم بود آن ها برای کاهش وزن خود و دستیابی به یک تناسب اندام ایده آل از دستورهای غذایی سخت و طاقت فرسا پیروی می کردند. یکی از عمده ترین بخش های این دسته از برنامه های رژیم لاغری محدودیت غذا خوردن و احساس زجر و گرسنگی برای کاهش وزن بود. اما امروزه به لطف گسترش شبکه های اجتماعی مختلف و رسیدن فواید بسیاری شیوه های لاغری و رژیم غذایی همچون رژیم کتوژنیک به گوش مردم در اقصی نقاط دنیا، دیگر به شیوه های سخت و طاقت فرسای لاغری بسنده نمی کنند. اما سؤال اینجا است چگونه می توانیم از چنین برنامه ای با استاندارد استفاده کنیم که از نظر سلامتی هم آسیبی به بخش های مختلف بدنمان وارد نشود. ما در این بخش از مطلب خود می خواهیم هر آنچه که مربوط رژیم کتوژنیک و تأثیر آن برای سلامتی است در اختیارتان قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

 معرفی کامل رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیکرژیم لاغری کتوژنیک

رژیم کتوژنیک که در اغلب موارد با شکل خلاصه کتو آورده می شود یکی از انواع رژیم های سودمند و مؤثر است که با تبدیل نموده بدن به یک دستگاه چربی سوز به طور شگفت انگیزی به کاهش وزن و لاغری بدن کمک خواهد کرد. واقعیت این است که این رژیم که به عنوان یک برنامه غذایی کم کربوهیدرات با چربی بالا شناخته می شود با تولید مولکول های کوچک سوختنی به نام کتون مشغول به سوزاندن چربی های اضافی بدن شده بدون آنکه فرد احساس خستگی و گرسنگی کند. به واقع ایده اصلی رژیم غذایی کتوژنیک این است که فرد کالری بیشتری را از پروتئین و چربی های موجود دریافت کرده و میزان کربوهیدرات کمتری را که هضمشان برای بدن آسان باشد مصرف کند.

دلیل اینکه طی این سال های اخیر رژیم کتوژنیک این همه محبوب و پرطرفدار شده است این می باشد که در این رژیم لاغری میزان کربوهیدرات وارد شده در بدن بسیار کم و در ازای آن چربی بدن افزایش می یابد. این روند کاهش و افزایش سبب می شود تا بدن در یک حالت متابولیسمی یا سوخت و ساز واقعی قرار گیرد.

تأثیر رژیم کتوژنیک بر سلامتی بدن

رژیم غذایی کتوژنیک

رژیم غذایی کتوژنیک

درباره تأثیرات رژیم کتوژنیک بر سلامتی بدن گفتنی های بسیاری است. این رژیم که حالت ایده آلی را برای سوزاندن چربی های اضافی و تبدیل آن ها به انرژی را برای بدن به وجود می آورد باعث می شود تا سوخت و ساز بدن به سمت کتون ها و چربی ها برود و سطح قند و انسولین خون پایین آید. از طرفی هم چربی های اضافی با کتون تبدیل شوند که تمامی این ها برای تأمین انرژی مورد نیاز مغز بسیار ضروری هستند.

دلایل بسیار دیگری هم وجود دارند که نشان می دهند رژیم لاغری کتوژنیک در مقایسه با دیگر رژیم های لاغری بسیار بهتر بوده و فواید بی شماری را برای سلامتی بدن به همراه دارد. از جمله آن ها افزایش پروتئین ورودی برای بدن است. این عامل فواید بسیاری برای سلامتی بدن دارد. از دیگر فواید بارز و منحصر به فرد این رژیم که تأثیر آن بر گستره وسیعی از بیماری ها اثبات گشته به شرح زیر است:

  • رژیم غذایی کتوژنیک خطر ابتلا به بیماری های قلبی را تا حد قابل ملاحظه ای کاهش می دهد و معمولاً این کار را با کنترل فشار خون بالا، کاهش چربی و همچنین کاهش قند خون بدن انجام می دهد
  • مطالعات بسیاری نشان داده که رژیم کتوژنیک تاکنون برای درمان بسیاری بیماری های صعب العلاج نظیر سرطان و همچنین تأخیر در روند رشد تومورها فواید بسیاری از خود نشان داده است.
  • همچنین این نوع رژیم غذایی می تواند علائم و نشانه های برخی بیماری ها مانند آلزایمر را کاهش داده و روند پیشرفت آن ها را به طرز قابل ملاحظه ای کاهش دهد
  • تحقیقات به عمل آمده در رابطه با رژیم لاغری کتوژنیک حاکی از آن است این برنامه می تواند موجبات بروز بسیاری بیماری ها را از قبیل صرع کاهش می دهد

معرفی انواع مختلف رژیم کتوژنیک

زمانی که این اتفاق می افتد که بدن شما با انجام روند رژیم کتوژنیک بازدهی قابل ملاحظه ای از خود نشان داده و با عمل سوخت و ساز بالا چربی های اضافی را تبدیل به انرژی کرده است. از طرفی هم بدون محدودیت در غذا خوردن به کاهش وزن ایده آل خود رسیده باشد قطع به یقین مشتاق می شوید تا اطلاعات کامل تری درباره نسخه های گوناگون این رژیم دریافت کنید. شکی نیست که رژیم غذایی کتوژنیک که یک راه سودمند و برای کاهش وزن و کاهش عوامل خطر بیماری است دارای سیکلی متنوع و هدفمند می باشد که تمامی آن ها بسیار پیشرفته و دارای رژیم غذایی استاندارد می باشند. در ادامه نسخه هایی از این برنامه را برایتان بازگو می کنیم:

  • رژیم غذایی کتوژنیک استاندارد
  • رژیم غذایی کتوژنیک سیکلی
  • رژیم غذایی کتوژنیک هدفمند
  • رژیم غذایی کتوژنیک با پروتئین بالا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *