رژیم کتوژنیک, مقالات

طرز تهیه نان کتوژنیک در خانه

طرز تهیه نان کتوژنیک

زمانی که شما اقدام به گرفتن رژیم می کنید باید نان را ندیده بگیرید. امکان این موضوع برای خیلی از افراد ممکن نخواهد بود. از این رو برخی از رژیم ها در برنامه ی خود دارای نان هستند. این رژیم به گونه ای می باشد که با استفاده از آن مصرف کربوهیدرات بسیار کاهش می یابد. در رژیم کتوژنیک افراد می توانند خود اقدام به تهیه نان کنند. روش های متفاوتی برای تهیه این نان ها وجود دارد. افراد با توجه به سلایق غذایی خود این نوع نان ها را طبخ می نمایند. طرز تهیه نان کتوژنیک به سه نحوه ،پخت متفاوت می باشد. ما در اینجا سعی بر آن داریم که نان های پر طرفدار را برای شما به اشتراک بگذاریم. در اینجا پخت نمونه هایی از این نان ها را ذکر می کنیم.

طرز تهیه نان کتوژنیک

قدم اول در طرز تهیه نان کتوژنیک

در ابتدا باید مواد لازم را برای پخت این نان تهیه کنیم.

تخم مرغ ………………………..7  عدد

روغن نارگیل  ……………………….. 30 گرم

کره ………………………..100 گرم

آرد بادام ……………………….. 200 گرم

بکینگ پودر ………………………..1 قاشق چایخوری

نمک ……………………….. 2/1 قاشق چایخوری

صمغ زانتان ………………………..2/1 قاشق چایخوری

قدم دوم در طرز تهیه نان کتوژنیک

پس از آماده سازی مواد اولیه اقدام به تهیه نان می کنیم. تمامی تخم مرغ هایی که داریم را در یک ظرف گود میشکنیم. با دور تند همزن اقدام به مخلوط کردن زرده و سفیده ی آن می کنیم . به مدت دو دقیقه این کار را ادامه می دهیم. زمانی که به یک ماده ی نرم و روان دست پیدا کردیم ، همزن را خاموش می کنیم.

طرز تهیه نان کتوژنیکطرز تهیه نان کتوژنیک

قدم سوم در طرز تهیه نان کتوژنیک

کره را که در دمای اتاق ذوب شده است به مخلوط تخم مرغ ها اضافه می کنیم. سپس  آنها را دوباره بهم می زنیم تا کره کالا مخلوط شود. روغن نارگیل را نیز به مخلوط اضافه کرده و با هم زن هم میزنیم . سپس نوبت بکینگ پودر و نمک می رسد که آنها را نیز با مواد مخلوط می کنیم.آرد بادام را کم کم به مواد اضافه کرده و هم می زنیم تا مواد یکدست شود. با اضافه کردن صمغ زانتان مواد را به پایان می رسانیم. تمامی مواد را با همزن می زنیم تا یکدست شوند.

طرز تهیه نان کتوژنیکطرز تهیه نان کتوژنیک

 

قدم چهارم در طرز تهیه نان کتوژنیک

در این مرحله باید فر را روشن کرده و در دمای 180 درجه سانتی گراد تنظیم نمایید. قالبی را برای طبخ نان آماده می کنیم .به این صورت که ورق روغنی را در کف ظرف مورد نظر پهن می کنید. کف آن را با روغن مایع به وسیله فرچه های مخصوص چرب می کنید.

طرز تهیه نان کتوژنیکطرز تهیه نان کتوژنیک

قدم پنجم در طرز تهیه نان کتوژنیک

پس از آماده سازی فر و اطمینان از گرمای درون آن خمیر را در قالب می ریزیم. قالب را تکان می دهیم تا هوای اضافی آن گرفته شود . سطح خمیر را با ابزار صاف و یک دست می کنیم. ظرف را برای مدت زمان 40 الی 45 دقیقه در فر می گذاریم .شما می توانید با خلال دندان نان خود را تست کنید. اگر خمیر نان به خلال دندان چسبید یعنی باز هم باید نان را در فر برای پخت بیشتر قرار دهید.

پس از پخت کامل نان آن را از فر خارج کنید. برای خنک شدن نان کمی به آن فرصت دهید. نان را از ظرف خارج کرده و کاغذ روغنی را از آن جدا کنید.نان شما آماده است .

نوش جان

طرز تهیه نان کتوژنیکطرز تهیه نان کتوژنیک

ارائه نکات مهم در طرز تهیه نان کتوژنیک

رعایت کردن برخی نکات در طرز تهیه نان کتوژنیک بسیار مهم می باشد. در اینجا برخی از این موارد مهم در طرز تهیه نان کتوژنیک را بیان می کنیم:

نکته:

در برخی مواقع به دلایلی صمغ زانتان در دسترس شما نخواهد بود. در این مواقع می توانید از ژلاتین استفاده کنید. به این صورت که یک قاشق چایخوری پودر ژلاتین را بر می دارید. این پودر را در یک لیوان آب جوش حل می کنید و بر روی شعله قرار می دهید. پس از سرد شدن آن را به جای صمغ زانتان استفاده می نمایید.

نکته :

در برخی مواقع افراد به آرد بادام آلرژی دارند و نمی توانند از این آرد استفاده کنند. گاهی هم ممکن است آرد بادام در دسترس نباشد. در این مواقع نیز می توان به جای استفاده از آرد بادام از آرد نارگیل استفاده نمود . اما باید توجه داشته باشید که تغییراتی در میزان این آرد ها نیز بوجود می آید. برای مثال برای 200 گرم آرد بادام باید 2/1 پیمانه آرد نارگیل را استفاده نمود.

نکته :

برای استفاده از کره و روغن نارگیل باید این موضوع را در نظر داشته باشید که به دمای اتاق رسیده باشند. کره باید ذوب شده باشد و روغن نارگیل نیز به دمای مناسب رسیده باشد. این روغن ها تاثیرات بسیاری بر روی کیفیت نان دارند. از این رو بهتر است به این نکات دقت ویژه ای داشته باشید.

نکته:

یکی دیگر از مواردی که تاثیر زیادی بر نان دارد تخم مرغ است. تخم مرغ ها نیز باید به دمای اتاق رسیده باشند. البته هم زدن تخم مرغ ها نیز از اهمیت بالایی در طبخ نان برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *