مقالات, میوه خشک

مهمترین خواص میوه‌های خشک کدام است؟

مهمترین خواص میوه‌ه خشک کدام است؟

خواص میوه­های خشک بیشتر است یا میوه­های تازه؟ آیا تفاوتی بین میوه خشک و تازه وجود دارد؟ خیر! هیچ تفاوتی بین خواص میوه­های خشک و تازه وجود ندارد و تمام خواص میوه­های تازه طی فرایند خشک شدن در میوه باقی می­ماند. همچنین جالب است بدانید میزان انرژی میوه­های خشک شده بیشتر از میوه­های تازه است و به عبارتی  هر 100 گرم انرژی در میوه­های تازه برابر با 300 گرم انرژی در میوه­های خشک است یعنی 3 برابر.

دلیل این امر هم این است که در میوه‌های خشک به دلیل کاهش حجم میوه، مقدار انرژی در واحد حجم طبیعتا بیشتر می‌شود. با این تفاسیر، مشاهده می­کنیم که میوه­های خشک نه تنها چیزی از میوه­های تازه کم ندارند بلکه برتری انرژی هم دارند.

چرا باید از میوه ­های خشک استفاده کنیم؟ 

هنگامیکه از خواص میوه­های خشک صحبت می­کنیم سوالی مطرح می­شود که به چه دلیل باید از میوه­های خشک به جای میوه­های تازه استفاده کنیم درحالیکه خواص آنها یکی است.

در جواب این سوال باید عنوان کنیم که انسان­ها در طول تاریخ همواره به دنبال راهی بوده­اند تا بتوانند به مدت طولانی از میوه­ها نگهداری کنند به طوری­ که فاسد نشود. روش­های چون مربا کردن، در شکر قرار دادن، خشک کردن و فریز کردن از جمله این راه­ها بوده است که به جز خشک کردن سایر روش­ها به خوبی از خواص میوه­ها نگهداری نمی­کند و درواقع راه حل کوتاه مدت محسوب می­شوند. در حقیقت خشک کردن مطمئن­ترین راهی است که هم خواص میوه­ های خشک را مانند میوه­های تازه حفظ می­کند هم بعضی از میوه­های فصلی که در طول سال یافت نمی­شوند را با این روش می­شود تا مدت­ها نگهداری کرد.

میوه­های خشک نه تنها چیزی از میوه­های تازه کم ندارند بلکه برتری انرژی هم دارند

مهمترین خواص میوه­ های خشک کدام است؟

از مهمترین خواص میوه­های خشک می­توان به موارد زیادی اشاره کرد. به عنوان مثال آلوی خشک اثر ملینی بیشتری نسبت به آلوی تازه دارد، در انجیر خشک و توت خشک نیز می‌توان همین خاصیت را مشاهده کرد. از دیگر خواص میوه­های خشک می­توان به مواد مغذی چون فیبر، آهن، سلنیوم و پتاسیم اشاره کرد که در اکثر میوه­های خشک وجود دارند. در ادامه به بررسی 6 عدد از مهمترین خواص میوه­های خشک خواهیم پرداخت که با مطالعه این مطلب از آنها آگاهی پیدا کنید.

میوه خشک

  1. درمان مشکلات گوارشی

از جمله خواص میوه­های خشک درمان و بهبود مشکلات ناشی از دستگاه گوارش می­باشد. اگر از مشکل گوارشی رنج می­برید درمان شما پوست نارنگی خشک می­باشد، پوست نارنگی خشک به عنوان دارویی سنتی برای درمان مشکلات گوارشی مانند زخم معده، گرفتگی شکم و بسیاری دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  1. کمک به تقویت، رشد و استحکام استخوان­ها

همانطور که می­دانید در خیلی از میوه­ها چون انجیر مقادیر زیادی کلسیم وجود دارد، از آنجایی که کلسیم از جمله خواص میوه­های خشک محسوب می­شود انجیر خشک نیز با توجه به کلسیم موجود در آن باعث تقویت،رشد و استحکام استخوان­ها می­گردد.

  1. جلوگیری از افزایش وزن

از دیگر خواص میوه­های خشک کنترل وزن بدن است. میوه­های خشک کالری کمی دارند ولی در عین حال به دلیل مواد مغذی موجود در خود از گرسنگی زودرس جلوگیری می­کنند. بنابراین اگر به دنبال یک رژیم غذایی سالم و البته خوشمزه هستید مصرف میوه­های خشک بهترین انتخاب است.

  1. جایگزینی مناسب برای میوه و سبزیجات هستند

همه‌ی ما به هر نحوی به مواد مغذی نیاز داریم، ولی خیلی از افراد از جمله کودکان میوه و سبزیجات را دوست ندارند. در این صورت میوه‌های خشک بهترین گزینه برای آنها است تا بتوانند مواد مغذی موجود در میوه‌ها را دریافت کنند. با این تفاسیر جایگزین بودن مناسب برای میوه و سبزیجات نیز از جمله خواص میوه­های خشک می­باشد.

میوه خشکاز جمله خواص میوه­های خشک مواد مغذی چون فیبر، آهن، سلنیوم و پتاسیم هستند که در اکثر میوه­های خشک وجود دارند

  1. جلوگیری از حملات قلبی

همانگونه که پیشتر به آن اشاره کردیم از جمله خواص میوه­های خشک داشتن درصد بالای آنتی­اکسیدان می­باشد که باعث جلوگیری از حملات و بیماری‌های قلبی در انسان می­شود.

همچنین مطالعات نشان می‌دهند که مصرف روزانه سیب خشک در هرچه بهتر کار کردن قلب و عروق تاثیر قابل توجهی دارد.

  1. خنثی کننده خطر ابتلا به کم خونی

یکی از بیماری­های شایع به خصوص در بین کودکان و نوجوانان کم خونی می­باشد که ماده جلوگیری کننده از آن در بدن آهن می­باشد. از دیگر خواص میوه­های خشک مقادیر بالای آهن می­باشد که در میوه­هایی چون آلو خشک، خرما و زردآلو خشک به غایت یافت می­شود. بنابراین با مصرف روزانه میوه­های خشکی که ویتامین  C دارند خود را از خطر ابتلا به کم خونی مصون دارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *